MERÉSZ

Mezőgazdasági Repülők Érdekvédelmi Szövetsége

A mezőgazdasági repülés jövőjéért az EU szinten végzett érdekérvényesítési tevékenységünkről - Dr. Molnár János FVM főtanácsos cikke az EU szinten végzett érdekérvényesítési tevékenységünkről

A Magyar Mezőgazdaság 2007. júniusi számában megjelent közleményem végén tett ígéretemnek megfelelően folytatom a tájékoztatást a mezőgazdasági repülés jövőjéért - EU szinten - végzett érdekérvényesítési tevékenységünk eddigi eredményeiről.



A növényvédő szerek fenntartható használatáról szóló EU irányelv tervezet megvitatása a növényvédő szerek légi úton történő kijuttatásával foglalkozó 9. cikkével folytatódik. Az EU ülések szüneteiben folytatott informális beszélgetések során tisztáztuk, hogy az EU 27 tagországa közül - hazánkkal együtt - összesen 10 tagországban szeretnék folytatni a növényvédő szerek légi kijuttatását az eddigi gyakorlat szerint.

Az érdekérvényesítés érdekében többféle formális és informális lehetőséget felhasználunk. A formális lehetőségek közül az Európai Tanács Mezőgazdasági és Halászati Munkacsoportja tagjait meghívtuk Magyarországra a növényvédő szerek légi kijuttatásával foglalkozó konferenciára és bemutatóra.

A tanácskozást Tolnán, a Thelena Szállóban, a légi bemutatót pedig Őcsényben, a repülőtéren, illetve a szomszédos Görögszó szőlőültetvényében, valamint erdőterületén tartottuk meg 2007. szeptember 11-én és 12-én. A rendezvény célja volt, hogy demonstráljuk a növényvédő szerek légi kijuttatásának biztonságos hazai gyakorlatát, valamint megismerkedjünk az EU tagországainak tapasztalataival, továbbá egységes álláspontot alakítsunk ki a légi kijuttatás - közösségi szinten történő, de a gyakorlati életben megvalósítható - szabályozása érdekében. A rendezvényen 15 tagország 28 külföldi és 18 hazai szakértője vett részt. Külön ki kell emelni, hogy eljött a rendezvényre az Európai Tanács Mezőgazdasági és Halászati Munkacsoportjának a jelenlegi portugál elnöke, továbbá a korábbi német elnöke, valamint az EU Bizottság irányelv tervezetet szerkesztő munkatársa.

A konferenciát megnyitó Benedek Fülöp szakállamtitkár szerint nagy megtiszteltetés számunkra, hogy mi adhattunk otthont e fontos, szakmai döntéshozatalt előkészítő tanácskozásnak és bemutatónak. Ez a több mint fél évszázados hazai légi növényvédelem tevékenységének és tapasztalatainak az elismerését jelenti. Mindezek mellett nagy érdeklődéssel tekintünk a többi tagország növényvédő szerek légi kijuttatása terén szerzett tapasztalataira is. A konferencia programjának összeállítása a nemzeti hatóságok és a tagállamok bevonásával készült. A kiemelésre került kérdésekben a környezetvédelmi kockázatkezelést tartjuk elsődlegesnek. Uniós tagállamként - követve a környezetvédelem és az élelmiszer-biztonság alapvető elveit - fontosnak tartjuk a növényvédő szerek légi kijuttatásának közösségi szintű, pontos szabályozását, a tagállami sajátosságokat is figyelembe vevő jogalkotást, valamint az előírások következetes betartását és annak ellenőrzését.

E célokat szolgálják az előkészítés alatt lévő irányelv-tervezet előírásai is. A tervezett követelmények többségének hazánk - a korábbi szigorú szabályozását is tekintve - évtizedek óta eleget tesz. Bizonyos növénykultúrákban egyes károsítók ellen, illetve speciális alkalmazási céllal - amelyre a földi kijuttató gépek nem alkalmasak - a növényvédő szerek légi kijuttatását továbbra is szükségesnek tartjuk. Mindezt növényegészségügyi, járvány- és gradáció-elhárítási, valamint technológiai indokok támasztják alá. Az irányelv tervezetben szereplő derogáción a növénykultúrák, károsítók, alkalmazási célok egyértelmű meghatározását értjük. Hazánk számára az eddigi tapasztalatokat figyelembe vevő, a gyakorlatban megvalósítható, a növénytermesztés és a növényvédelem biztonságát nem veszélyeztető szabályozás fogadható el.

A tanácskozás első részében 8 hazai előadás hangzott el az öt évtizedes biztonságos légi kijuttatás magyarországi tapasztalatairól, különböző megközelítésben. Dr. Molnár János (Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium) bevezető előadásában rövid történeti áttekintést adott a légi kijuttatásról, annak szükségességéről, szabályozottságáról, ellenőrzöttségéről és támogatottságáról, valamint megpróbálta előrejelezni az e területen várható trendeket. Kiss Beatrix (Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium) a mezőgazdasági és a környezetvédelmi szempontokat figyelembevevő, együttesen megvalósuló ellenőrzésről beszélt. Gerő Judit (Magyar Szúnyogirtók Országos Szövetsége) a szúnyogirtás 30 éves tapasztalatairól tartott alapos és részletes szakmai előadást. Dr. Csóka György (Erdészeti Tudományos Intézet) szemléletes és meggyőző előadásában hangsúlyozta, hogy az erdők védelmében a légi kijuttatás elkerülhetetlen. Dr. Hajdú József (FVM Műszaki Intézet) adatokkal alátámasztott előadásában a légi és a földi kijuttatást hasonlította össze műszaki szempontok alapján. Dr. Szász Árpád (Mezőgazdasági Repülők Érdekvédelmi Szövetsége) érdekes és meggyőző előadást tartott a légi kijuttatás elmúlt 50 évének küzdelmeiről és eredményeiről. Dr. Hargitai Ferenc (Növényvédőszer-gyártók és Importőrök Szövetsége Egyesület) előadásában a Lisszaboni Stratégia elvárásairól beszélt és a légi kijuttatás vonatkozásában javaslatokat tett a megvalósítást illetően. Végezetül Dr. Vályi István (Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara) a mintegy 3000 taggal rendelkező szervezet nevében hangsúlyozta a hazai légi kijuttatás szakemberek által biztosított magas színvonalát.

A konferencia második részében 9 külföldi tagország (Csehország, Lengyelország, Bulgária, Szlovákia, Románia, Franciaország, Portugália, Olaszország és Németország) részéről összesen 11 előadás hangzott el. Németország képviselője előadásában bemutatta a légi kijuttatás szabályozása céljából összeállított részletes nemzeti útmutatójukat is. Ezen túlmenően további 4 tagország (Ausztria, Írország, Lettország és Spanyolország) küldte vissza kitöltve a rendezvény előtt kiküldött kérdőívet, ami abban is segítette az előadókat, hogy előadásaikban feltétlenül térjenek ki a légi kijuttatással kapcsolatos - országukban szerzett - tapasztalatok valamennyi fontos szempontjára. A felmerült kérdésekre adott válaszok alapján egyértelműen tisztázódott, hogy a tagországokban nemzeti szinten szabályozott és ellenőrzött körülmények között, a helyi igényeknek megfelelően folyik a növényvédő szerek légi kijuttatása.

A bemutató célkitűzése volt, hogy megismertessük a nemzetközi szakemberekkel azokat az eredményeket, amelyeket a mezőgazdasági repülés a hatékonyság és a környezetvédelem területén az elmúlt 5 évtizedben sikeresen elért. Bemutattuk, hogy ezekkel, a nem mai fejlesztésű repülőgép- és helikopter-típusokkal, a rajtuk lévő modern permetező-berendezésekkel és a kijuttatási körülményeknek megfelelően alkalmazott korszerű technológiákkal a mezőgazdasági repülés képes a növekvő környezetvédelemi elvárásoknak megfelelni.
Az AN-2 és M-18 típusú repülőgépekkel és a KA-26 típusú helikopterrel végrehajtott, összesen 9 felszállás alkalmával minderről látványosan meggyőződhetett a bemutató közönsége.
Az első 7 felszállásra repülőgépekkel és helikopterrel Őcsényben a repülőtéren, a további két felszállásra helikopterrel a szomszédos Görögszó szőlőültetvényében, valamint erdőterületén került sor.
Az első három felszállás alkalmával a teljes szórásszélességre állított balszárny és az irányított permetezésre beállított jobbszárny demonstrálta az egyik oldalon az esetleges elsodródást, illetve a másik oldalon annak kiküszöbölését.

A másik három felszállás mindkét oldalon az irányított permetezéssel megnyugtathatott bennünket arról, hogy még a bemutató idején mért 8 m/sec szélsebességnél sem volt elsodródás, viszont hazánkban a növényvédő szerek kijuttatása legfeljebb 4 m/sec szélsebességnél engedélyezett. A hetedik felszállás a kukoricabogár ellen kidolgozott speciális technológia alkalmazását mutatta be.
A nyolcadik felszállás a szőlőben, a kilencedik pedig az erdőben demonstrálta, hogy a helikopteres kezelés során a permetcseppek nemcsak a növények leveleinek színére, hanem a fonákjára is eljutnak, ami szakmai elvárás a kijuttatás során.

A tanácskozás a napjainkban szokásos interaktív módon - azaz a résztvevők aktív bevonásával - folytatódott. Az egyik csoport a légi kijuttatást vizsgálta a manapság használatos, úgynevezett "SWOT" analízis módszerével, azaz a csoport tagjai sorra vették a légi kijuttatás előnyeit, hátrányait, lehetőségeit és veszélyeit, valamint javaslatokat fogalmaztak meg a jövőre nézve. A másik csoport a légi kijuttatást szolgáló - egyre szigorodó környezetvédelmi elvárásokat biztosító - kockázatkezelés módszereit vizsgálta, s megfogalmazta javaslatait. Mindkét csoport részletesen beszámolt az együttes ülésen.

A tanácskozás tagjai a zárónyilatkozatban ajánlásokat fogalmaztak meg a növényvédő szerek fenntartható használatáról szóló EU irányelv tervezet megalkotói számára a légi kijuttatás biztonságos gyakorlatának megvalósítható előírása érdekében. A közös nyilatkozat várhatóan hasznos lesz - valamennyi EU tagország szakemberein túlmenően - az Európai Tanács Mezőgazdasági és Halászati Munkacsoportjának a tanácskozáson és bemutatón személyesen jelenlévő képviselői számára, többek között a jelenlegi portugál elnök, továbbá a korábbi német elnök, valamint az EU Bizottság irányelv tervezetet szerkesztő munkatársa részére. A megfogalmazott szakmai ajánlásoknak hazánk - a korábbi szigorú szabályozást és annak megvalósított gyakorlatát is tekintve - évtizedek óta eleget tesz. Az ajánlások Magyarország számára alapvetően elfogadhatóak, a további munkához felhasználhatóak és továbbfejleszthetőek.

A konferencia és bemutató összes dokumentuma (a konferencia és bemutató programja, a résztvevők listája, a csoportok és a konferencia ajánlásai, valamennyi elhangzott előadás, a mellékelt szakcikkek, a szakmai háttéranyagok, a fényképek, a videofelvételek, stb.) DVD adattárolón átadásra kerül valamennyi tagország képviselője számára az Európai Tanács Mezőgazdasági és Halászati Munkacsoportja 2007. szeptember 20-i ülésén, Brüsszelben. Azon az ülésen a növényvédő szerek fenntartható használatáról szóló EU Bizottsági irányelv tervezet légi kijuttatással foglalkozó cikkelyének megtárgyalására kerül sor. Ezek az érdekérvényesítés szempontjából fontos szakmai dokumentumok - tekintettel arra, hogy a konferencia hivatalos nyelve angol volt - angolul kerülnek fel az FVM honlapjára is.

A növényvédő szerek légi kijuttatásával foglalkozó konferencia és bemutató fontos mérföldkő érdekérvényesítő tevékenységünkben, következetes munkánk ezen a téren tovább folytatódik. Erről egy másik tudósításban számolunk be a közeljövőben.
Érdekérvényesítő tevékenységünk más területen is sokrétű. Például e konferencia és bemutató részvevőinek - az idő kihasználása érdekében a buszon - bemutattuk a hazai növényvédelmi szervezet 50. évfordulójára, 2004-ben készített filmen a hazai növényvédelmi szakigazgatás magas szintű tevékenységét, továbbá előadást tartottunk a parlagfű elleni védekezés terén elért eddigi eredményeinkről. Mindez felhatalmazhat bennünket arra, hogy a jövőben az EU regionális, vagy akár közösségi szintű koordinálói lehessünk a - Kárpát-medencén már túlmutató - parlagfű elleni védekezési témában.

Dr. Molnár János
FVM vezető főtanácsos

(A fotókat Czifra Lajos készítette)

MEZŐGAZDASÁGI REPÜLŐK ÉRDEKVÉDELMI SZÖVETSÉGE
Hungarian Association for Agricultural Air Operators
Főoldal  Impresszum  Kapcsolat  Lap tetejére↑

Székhely: 7100 Szekszárd, Major u. 43.
Mobil: 06-30/4944154
E-mail: elnok26@gmail.com