MERÉSZ

Mezőgazdasági Repülők Érdekvédelmi Szövetsége

Dr. Molnár János FVM fõtanácsos összefoglaló cikke:

Lehet, hogy a kollégák többsége számára meglepő, de állítom, hogy a hagyományosan felfogott köztisztviselői feladatok alapjaiban megváltoztak.



Négy évvel ezelőtt, amikor visszakerültem a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumba, a főosztályvezetőm azzal fogadott, hogy a szokásos – növényvédőszer-engedélyezéssel kapcsolatos – köztisztviselői feladatokon túlmenően eltérő megbízatásokat is kapok. Ezen nem lepődtem meg különösebben, hiszen az egyetemet követően mindvégig a növényvédőszer-engedélyezés különböző területein dolgoztam, megismerve a kapcsolódási pontokat a mezőgazdaságon belül hazai és nemzetközi viszonylatban. Szerencsémre, mintegy 15 éven keresztül végigjárhattam a „szamárlétrát”. a hazai növényvédelmi hálózatban Ugyancsak szerencsémre, sikerült mintegy 15 évet a képzeletbeli növényvédőszer-engedélyező asztal másik oldalán is dolgozni, multinacionális cégeknél. Ezt követően
– visszakerülve köztisztviselői státuszba – a növényvédőszer-engedélyezésen túl több „testhezálló” feladatot kaptam, közülük csak egy a légi kijuttatás szabályozásának kérdése.

Időközben kiderítettem, hogy az Európai Unió Bizottságának a Környezetvédelmi Főigazgatósága
– hazánk Unióhoz történt csatlakozása előtt, de nélkülünk – 2004. március 31-én szakértői értekezletet tartott a légi kijuttatásról, a peszticidek fenntartható használata irányelv kialakítását célzó előkészület részeként. Áttanulmányozva a szakértői értekezleten részvevők listáját, az ülés napirendi pontjait és a résztvevők által összeállított következtetéseket, megállapítható, hogy a szervezőket nem lehet alapos és elemző munkával megvádolni. Mindezt megerősíti az is, hogy az EU gyakorlatának megfelelő, nagyon részletes kérdőív adatait – amit hazánktól is bekértek – csak felületes tanulmányozást követően és hézagosan vettek figyelembe. Mindezek ellenére a következtetés rögtön a légi kijuttatás betiltásával kezdődött. Ez politikai szándékot feltételez, ami a napjainkban futó tárgyalásokon már nyilvánvalóvá vált. Az EU Bizottság Környezetvédelmi Főigazgatóságának képviselői – amikor a vita során már konkrét szakmai érvük nem maradt – kijelentették, hogy a légi kijuttatás betiltása annyira politikai kérdés, hogy megbeszélés tárgya nem lehet, ellenben örüljünk a derogáció lehetőségének. Ne szaladjunk ennyire előre, tekintsük át az érdekérvényesítésünk céljából végzett tevékenységünket lépésről lépésre.

Első lépésként 2004. június 16-án az FVM Növény- és Talajvédelmi Főosztály vezetője által aláírt levelet elektronikus úton eljuttattuk Eric Liegeois úrnak, az EU Bizottság Környezetvédelmi Főigazgatóság légi kijuttatással foglakozó munkatársának. Ebben a levélben egyrészt felajánlottuk szakmai segítségünket, másrészt kértük, hogy feltétlenül hívjanak meg bennünket a légi kijuttatással foglalkozó, legközelebbi szakértői értekezletre. Erre az üzenetre még aznap kérésünket támogató és a felajánlásunkat megköszönő választ kaptunk. Tekintettel arra, hogy időközben semmi sem történt, viszont célszerű a témát melegen tartani, 2004. október 1-én Eric Liegeois úrnak egy újabb elektronikus üzenet mellékleteként tájékoztatásul megküldtük a mező- és erdőgazdasági légi munkavégzésről szóló 44/2005. (V. 6.) FVM-GKM-KvVM együttes rendelet angol fordítását. Az üzenetünkre adott válaszban Eric Liegeois úr arról biztosított bennünket, hogy feltétlenül figyelembe veszik a rendeletünkben foglaltakat a peszticidek fenntartható használata irányelv kialakításánál.

Közben a megyei növényvédő állomásaink megalakulásának, valamint a légi növényvédelmi tevékenységünk megindulásának 50. évfordulója alkalmából 2004. október 5-én központi és azt követően megyei ünnepségeket szerveztünk, ahol az elmúlt 50 év szakmai tevékenysége eredményeinek értékeléseként számos kollégánk kormány, illetve miniszteri kitüntetésben részesült. A mező- és erdőgazdasági légi munkavégzésről szóló 44/2005. (V. 6.) FVM-GKM-KvVM együttes rendeletben foglaltaknak megfelelően 2005. év végén és 2006. év elején alap-, illetve továbbképzést szerveztünk a légi járművezetők részére. Ennek eredményeként növény-, talaj-, környezet- és természetvédelmi, közegészségügyi, munka- és tűzvédelmi, valamint növényvédő szer és elsősegély-nyújtási ismeretekből eredményes vizsgát tett 112 légi járművezető, aki 3 évre megkapta a légi-mezőgazdasági bizonyítványt. A rendelet szerint ugyanis mezőgazdasági repülést csak az végezhet, akinek érvényes szakszolgálati engedélye és mezőgazdasági jogosítása van, valamint rendelkezik az előbb említett légi-mezőgazdasági bizonyítvánnyal. Az előírt engedélyekkel rendelkező, nemzetközi viszonylatban is jelentős számú és több évtizedes tapasztalatokkal rendelkező, de részben fiatalokból is álló, légi járművezetők névsora elérhető az FVM honlapon.

Időközben az EU Bizottság Környezetvédelmi Főigazgatóság légi kijuttatással foglalkozó munkatársa szakértői értekezletre történő felhívással nem jelentkezett, feltehetőleg az irányelv tervezet összeállításával voltak elfoglalva. Meglepő volt számunkra, hogy a Bizottság csak szóbeli információt adott a peszticidek fenntartható használatáról szóló, a Bizottság által készített irányelv tervezet előkészületeiről a Bizottság Növényvédőszer-engedélyezési Jogszabályalkotó Szekció ülésén. A tagországok – közöttük elsősorban hazánk – szorgalmazására először 2006. májusában egy előzetes verziót, majd másodszor 2006. augusztusában a megtárgyalásra kerülő verziót sikerült megszereznünk. Mindkét verzióval kapcsolatban – a hatékonyabb érdekérvényesítés érdekében –még a tervezet készítés időszakában magyar nemzeti álláspontot fogalmaztunk meg, amit kiküldtünk az EU-ba és egyidejűleg feltettünk az FVM honlapra is.

A növényvédő szerek fenntartható használatáról szóló Európai Parlament és a Tanács irányelv javaslata az EU Bizottság kezdeményezése alapján először a Coreper I., azaz az EU tagországok Brüsszelben székelő, állandó képviseletein dolgozó nagykövetek ülésén került megtárgyalásra, 2006. szeptember 8-án. A Coreper I. ülésen a Bizottság kinyilvánította, hogy a növényvédő szerek fenntartható használatára vonatkozó stratégiát, valamint a kapcsolódó európai parlamenti és tanácsi irányelv tervezetet kiemelt fontosságúként kezelik. Ezt követően a 2006. szeptember 18-i az EU Környezetvédelmi Miniszterek Tanácsának ülése tárgyalta a tervezetet, ahol ugyancsak kiemelt fontosságú ügyként kezelték azt. Csak ezt követően került az irányelv tervezet az EU Tanács Környezetvédelmi Munkacsoportjának 2006. szeptember 21-i szakértői ülésére. Az eljárásrend rendkívüli módon eltért a megszokottól, ami feltételezi a felépítő jellegű megközelítést, azaz először a szakértői ülésen történő megtárgyalást és jóváhagyást, majd a nagykövetek ülésén való megtárgyalást és jóváhagyást, illetve végül a miniszteri ülés által történő megtárgyalást és jóváhagyást.

A Finn Elnökség ideje alatt, 2006. második felében az EU Tanács Környezetvédelmi Munkacsoportjának szakértői ülésein 2006. szeptember 21-én, november 14-én, majd november 27-én megtárgyaltuk a peszticidek fenntartható használatáról szóló irányelv tervezetet. A tagállamok többsége kérdéseket intézett a Bizottsághoz ill. első általános véleményét fejtette ki. Magyar részről a mandátumnak megfelelően a 9. cikkben szabályozott légi permetezés rendelkezéseihez benyújtott írásos észrevételünket ismertettük, illetve magyaráztuk. A Finn Elnökség a 2006. december 18-i környezetvédelmi, valamint a 2006. december 19-20-i mezőgazdasági miniszteri tanácsüléseken az egyebek között számolt be mind a jelen irányelv tervezet tárgyalásában elért előrehaladásról.

A Német Elnökség ideje alatt, 2007. első felében az EU Tanács Környezetvédelmi Munkacsoportja 2006. január 12-én és 25-én tartott ülésen tárgyalta és hagyta jóvá a tervezetet, amit a 2007. február 9-i Coreper I. ülés tárgyalt meg és végül a 2007. február 20-i Környezetvédelmi Miniszteri Tanácsülés tárgyalt meg. Időközben az EU Tanács Mezőgazdasági Munkacsoportja is a napirendjére tűzte a peszticidek fenntartható használatáról szóló keretirányelv tervezet tárgyalását, amire 2007. február 16-án, április 26-27-én és május 11-én került sor. A konszolidált szöveg-tervezet áttekintése során átvezettük azokat a változtatásokat, amiben sikerült konszenzusra jutni, illetve továbbra is lábjegyzetekben hagytuk azokat a módosításokat, amik nem kaptak teljes támogatást. Az Európai Parlament Mezőgazdasági Bizottsága a 2007. június 10-11-i, az Európai Parlament Környezetvédelmi Bizottsága pedig a 2007. június 28-i ülésén tárgyalta az irányelv tervezetet. Az EP magyar tagjaival felvettük a kapcsolatot és szakmai háttéranyaggal látjuk el őket rendszeresen, amit nagyon köszönnek és a tárgyalásaikról visszajelzést adnak számunkra.

Időközben – tekintettel arra, hogy a légi kijuttatás kérdése érinti Magyarországot a legérzékenyebben – a légi növényvédelemmel kapcsolatos egységes nemzeti álláspont pontosítása érdekében 2007. február 15-én széleskörű egyeztetésre került sor az FVM vezetésével. Számba vettük a légi növényvédelemmel foglakozó, kapcsolódó jogszabályokat. Részleteztük a légi úton végzett kezelések indoklásai közül kiemelendő érveket, konkrét adatokkal alátámasztva ezen állításokat. A részvevők egyetértettek abban, hogy Magyarországon gyakorlat a légi permetezés alkalmazása. A hazai mezőgazdasági helyzet sajátosságaiból következően bizonyos kultúrákban, egyes károsítók ellen, illetve speciális alkalmazási céllal szükséges a légi kijuttatás alkalmazásának fenntartása, szem előtt tartva a környezetvédelmi és természetvédelmi szempontokat az előírások betartásának szigorú ellenőrzésével. Bizonyos kultúrákban, egyes károsítók ellen, illetve speciális alkalmazási céllal, amelyre a földi kijuttató gépek alkalmazása nem/vagy csak különleges körülmények között alkalmas, ott a légi kijuttatást továbbra is szükségesnek tartjuk. Az EU által tervezett derogáció alatt a növénykultúrák, károsítók, alkalmazási célok egyértelmű meghatározását értjük.

A Portugál Elnökség ideje alatt, 2007. második felében a növényvédő szerek fenntartható használatáról szóló EU irányelv tervezet megvitatása a növényvédő szerek légi úton történő kijuttatásával foglalkozó 9. cikkével folytatódott. Az EU ülések szüneteiben lebonyolított informális beszélgetések során tisztáztuk, hogy az EU 27 tagországa közül – hazánkkal együtt – összesen 10 tagországban szeretnék folytatni a növényvédő szerek légi kijuttatását az eddigi gyakorlat szerint. Az érdekérvényesítés érdekében többféle formális és informális lehetőséget felhasználtunk. A formális lehetőségek közül az EU Tanács Mezőgazdasági Munkacsoportja tagjait meghívtuk Magyarországra a növényvédő szerek légi kijuttatásával foglalkozó konferenciára és bemutatóra.

A tanácskozást Tolnán, a Thelena Szállóban, a légi bemutatót pedig Őcsényben, a repülőtéren, illetve a szomszédos Görögszó szőlőültetvényében, valamint erdőterületén tartottuk meg 2007. szeptember 11-én és 12-én. A rendezvény célja volt, hogy demonstráljuk a növényvédő szerek légi kijuttatásának biztonságos hazai gyakorlatát, valamint megismerkedjünk az EU tagországainak tapasztalataival, továbbá egységes álláspontot alakítsunk ki a légi kijuttatás – közösségi szinten történő, de a gyakorlati életben megvalósítható – szabályozása érdekében. A rendezvényen 15 tagország 28 külföldi és 18 hazai szakértője vett részt. Külön ki kell emelni, hogy eljött a rendezvényre az EU Tanács Mezőgazdasági Munkacsoportjának a jelenlegi portugál elnöke, továbbá a korábbi német elnöke, valamint az EU Bizottság irányelv tervezetet szerkesztő munkatársa.

A konferenciát megnyitó Benedek Fülöp szakállamtitkár úr szerint nagy megtiszteltetés számunkra, hogy mi adhattunk otthont e fontos, szakmai döntéshozatalt előkészítő tanácskozásnak és bemutatónak. A tanácskozás első részében 8 hazai előadás hangzott el az öt évtizedes biztonságos légi kijuttatás magyarországi tapasztalatairól, különböző megközelítésben. A konferencia második részében 9 külföldi tagország (Csehország, Lengyelország, Bulgária, Szlovákia, Románia, Franciaország, Portugália, Olaszország és Németország) részéről összesen 11 előadás hangzott el. A bemutató célkitűzése volt, hogy megismertessük a nemzetközi szakemberekkel azokat az eredményeket, amelyeket a mezőgazdasági repülés a hatékonyság és a környezetvédelem területén az elmúlt 5 évtizedben sikeresen elért. A tanácskozás a napjainkban szokásos interaktív módon
– azaz a résztvevők aktív bevonásával – folytatódott. A tanácskozás tagjai a zárónyilatkozatban ajánlásokat fogalmaztak meg a növényvédő szerek fenntartható használatáról szóló EU irányelv tervezet megalkotói számára a légi kijuttatás biztonságos gyakorlatának megvalósítható előírása érdekében.

A konferencia és bemutató összes dokumentuma DVD adattárolón átadásra került valamennyi tagország képviselője számára az EU Tanács Mezőgazdasági Munkacsoportja 2007. szeptember 20-i ülésén, Brüsszelben, illetve elérhető az FVM honlapon is. A portugál elnök asszony átvállalta a konferencia és bemutató záróközlemény tartalmának szóbeli ismertetését a légi kijuttatással foglalkozó 9. cikk szövegének vitája előtt. Ezzel elejét vette az esetleges parttalan viták kialakulásának. A záróközleményt az ülés után küldtem meg elektronikusan valamennyi tagállamnak. Így a vita – számunkra kedvezően – a légi kijuttatás megvalósíthatóságának szabályozásáról szólt. Például az irányelv tervezet legutóbbi verziójában megjelent „3 nappal előbb történő bejelentést” – ami lehetetlenné tenné a légi kijuttatás előnyeinek érvényesítését – sikerült „racionálisan elfogadható bejelentési határidő”-re módosítani. Ezzel megnyertük az első csatát a légi kijuttatással kapcsolatban. Fontos a továbbiakban is figyelnünk az irányelv tervezet szövegének módosulását.

Az EU Tanács Mezőgazdasági Munkacsoportja 2007. október 5-6-i ülésén a cikkelyek áttekintése során – csatlakozva más tagállamokhoz – támogattuk az eddig kiharcolt módosításokat azért, hogy ne térjünk el a többszöri megtárgyalás során kialakított, szövegezésében kiegyensúlyozott tervezettől. Főleg a skandináv államok részéről voltak újabb próbálkozások a veszély alapú megközelítés visszacsempészésére a már általunk korábban kiharcolt kockázat alapú kritériumok helyett. A légi kijuttatás kérdésében – támaszkodva a Magyarországon tartott tanácskozás és a bemutató eredményeire – a tagállamok egyetértettek, hogy a légi kijutatás tiltását politikai döntésként elfogadva, valamennyi tagállam saját hatáskörben kezeli a mozgástérként értékelt derogációt, a racionálisan elfogadható bejelentési határidőt, valamint a résztvevők felelősség vállalását és a hatóságok által történő ellenőrzés fontosságát.

Az EU Tanács Mezőgazdasági Munkacsoportja következő ülésére 2007. november 12-én kerül sor, ahol a növényvédő szerek fenntartható használatáról szóló irányelv tervezet eddig kialakult, teljes szövegét tekintjük át. Az eddigiekhez hasonló, a továbbiakban is az érdekérvényesítésünket szolgáló, aktív részvételünk feltétlenül indokolt.

Az EU Bizottságának Környezetvédelmi Főigazgatósága által előkészített, a növényvédő szerek fenntartható használatáról szóló irányelv tervezet az Európai Parlament és a Tanács által együttesen kerül elfogadásra. Tekintettel az EU rendkívül bonyolult jogalkotási mechanizmusára, érdekérvényesítésünk szempontjából még sok feladat áll előttünk. Nehéz megjósolni a növényvédő szerek fenntartható használatáról szóló irányelv hatályba lépésének időpontját, ami optimista előrejelzések szerint – több menetes tárgyalásokat követően – 2009. év végére, vagy 2010. év elejére várható.

Bizakodunk a légi kijuttatás megtartásáért végzett érdekérvényesítési munkánk további sikerében, aminek – az eddigiekhez hasonlóan a jövőben is – alapvető feltétele a szakmai, hatósági és érdekképviseleti tevékenységünket integráló csapatmunka. A csapat tagjait köszönet illeti az odaadó támogatásukért és aktív szakmai segítségükért: az FVM és Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatala, az Egészségügyi Minisztérium, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, az Erdészeti Tudományos Intézet, a Műszaki Intézet, a Mezőgazdasági Repülők Érdekvédelmi Szövetsége, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara, a Növényvédőszer-gyártók és Importőrök Szövetsége Egyesület, a Magyar Szúnyogirtók Országos Szövetsége, stb.).

Dr. Molnár János
FVM vezető főtanácsos

MEZŐGAZDASÁGI REPÜLŐK ÉRDEKVÉDELMI SZÖVETSÉGE
Hungarian Association for Agricultural Air Operators
Főoldal  Impresszum  Kapcsolat  Lap tetejére↑

Székhely: 7100 Szekszárd, Major u. 43.
Mobil: 06-30/4944154
E-mail: elnok26@gmail.com